Rūšiuokime! Padėkime ne tik gamtai, bet ir savo piniginei

Rūšiuokime! Padėkime ne tik gamtai, bet ir savo piniginei

Nuolat didėjantys mokesčiai už šildymą, vandenį, komunalines paslaugas siutina ne vieną lietuvį. O išgirsti pažadai, jog kažkas pigs – dažnai “nurašomi”, kaip priešrinkiminės kalbos. Visgi, yra sričių, kur galima sumažinti mokesčius, tačiau prie to turi prisidėti visuomenė. Tad pakalbėkime apie šiukšlių rūšiavimą, kuris ne tik mažina šiukšlių tvarkymo kaštus, bet ir padeda mums gyventi švaresnėje aplinkoje.

Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodė svarstymai dėl Aplinkos ministerijos Atliekų valdymo skyriaus siūlomos atliekų tvarkymo įkainio skaičiavimo metodikos, kuri galėtų iki 25 proc. sumažinti šiukšlių tvarkymo mokestį. Kol įvairiose savivaldybėse ši metodika bus įtvirtinta ir pradės veikti – pradėkime mokytis rūšiuoti savo namuose. Juk tai ne tik reikia daryti dėl mokesčių, bet dėl savęs, švaresnės aplinkos ir ateities.

Nuo ko pradėti rūšiavimą? 

Pirmiausia raskite vietą kur mesti skirtingas atliekas – išsiaiškinkite kaip šiukšles reikia rūšiuoti į didžiuosius spalvotus konteinerius ir pagal tai suskirstykite šiukšliadėžes. Galite įsigyti ir specialias šiukšliadėžes rūšiavimui – taip vienoje šiukšliadėžėje, skirtinguose skyriuose galėsite rūšiuoti atliekas.
Antra, užtikrinkite, jog atliekos yra tinkamos būklės. Atrodytų keistas patarimas, tačiau daugelis net ir išrūšiuotų šiukšlių yra netinkamos kaip antrinės žaliavos, nes popierius sudrėkęs, supelijęs, o plastikas suteptas. Tad rūšiuojamą popierių laikykite sausai. O plastiko pakuotes prieš išmetant išplaukite nuo riebalų ar maisto likučių. Šiukšliadėžės rūšiavimui būtent padeda palaikyti tvarką ir išlaikyti geros būklės šiukšles, kurios būtų tinkamos perdirbimui.

Trečia, ieškokite būdų sumažinti šiukšlių kiekį. Parduotuvėje prisirenkate plastikinių maišelių, kurie nukeliauja į šiukšliadėžę? Panaudokite juos antrą kartą arba neimkite tiek daug. Plastikines pakuotes nuo grietinės ar jogurto išradingai panaudokite vietoj daigyklų pomidorams ar agurkams. Stiklą priduokite į stiklo supirkimo punktus, o jei laikraščių ar popierių susikaupė per daug – panaudokite juos židinio prakuroms arba taip pat priduokite į supirkimo punktus. Pinigų už tai tikrai nebus daug, vos keli centai, tačiau atliekomis bus pasirūpinta tinkamai.

Rūšiuoti atliekas namuose daug lengviau viską tinkamai paskirstant spalvotuose konteineriuose. Aplinkos ministerijos Atliekų valdymo skyrius netgi prakalbo apie kompostines daugiabučių gyventojams – taip būtų išskirstytos visos buitinės atliekos ir sumažinta mišrių atliekų, šiuo metu griozdinančių regionų sąvartynus. Nuosavų namų gyventojai jau rūšiuoja atliekas- daugelyje regionų namų ūkiams išdalinti atskiri konteineriai (pasirinktinai kompostinės arba konteineris žalioms atliekoms, konteineris plastikui ir popieriui bei buitinių atliekų konteineris). Tad pradžia padaryta. Dabar lieka, kad šiukšles rūšiuotų ir daugiabučių gyventojai. Planuojami mokesčių mažinimai turėtų paskatinti visus labiau atkreipti dėmesį į rūšiavimo svarbą. Tuo labiau, jog patrauklios ir patogios šiukšlių dėžės rūšiavimui ir konteineriai atliekų rūšiavimui šį procesą padaro nesunkiai įvykdomą.

http://klaipedos.info/index.php/gyvenymas/6348-riuokime-padkime-ne-tik-gamtai-bet-ir-savo-piniginei.html
Dalintis:
Rašyk
Skambink